Usunięcie danych osobowych

Jak skutecznie usunąć dane z baz telemarketerów

„Kilka razy w tygodniu otrzymuję telefony z ofertą kredytu bankowego jednego z banków, którego nie jestem klientem. Mówię, że nie mam czasu rozmawiać i nie jestem zainteresowany, ale oni i tak dzwonią lub wysyłają sms’a następnego dnia.”

Nasze dane – skąd wzięły się w bazach telemarketerów?

Często spotykamy się z sytuacjami, że na nasz prywatny numer telefonu dzwonią osoby z różnymi ofertami usług czy towarów. Najczęściej nasz rozmówca zna nasze dane: imię i nazwisko. Później rozpoczyna przedstawiać ofertę handlową, którą nie jesteśmy zainteresowani, nie dając nam zazwyczaj dojść do głosu.

Czy można coś z tym zrobić?

Tak.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że gdzieś, kiedyś prawdopodobnie sami wyraziliśmy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych. Sami podaliśmy nasze imię, nazwisko czy numer telefonu. Mogliśmy to zrobić zakładając konto na portalu internetowym lub zawierając umowę.

Co trzeba zrobić?

Ustawa o ochronie danych osobowych, dzięki której nasze dane osobowe podlegają ochronie, w treści art. 32 ust. 1 pkt 8, przyznaje osobie, której dane są przetwarzane w zbiorach danych, prawo do kontroli ich przetwarzania.
W ramach prawa do kontroli, osoba której dane są przetwarzane, może wnieść sprzeciw wobec przetwarzania własnych danych osobowych.
Sprzeciw dotyczący przetwarzania danych można wnieść wówczas, gdy podmiot przetwarzający nasze dane zamierza je przetwarzać w celach marketingowych. Sprzeciw wnieść można również gdy podmiot przekazał dane osobowe innemu administratorowi danych.

W skrócie- jeśli nie chcemy być nękani uporczywymi reklamami- wystarczy, że w trakcie rozmowy telefonicznej wyraźnie wskażemy, że wyrażamy sprzeciw w zakresie przetwarzania naszych danych osobowych. Sprzeciw bowiem nie musi być wyrażony w formie pisemnej, wystarczy ustna informacja.

Podobnie ma się sprawa z przetwarzaniem danych na strach internetowych, czy forach.

Niestety może zdarzyć się i tak, że nasz sprzeciw zostanie zignorowany. Czy wówczas przysługują nam jakieś środki prawne? Czy coś możemy z tym zrobić?

O tym w jednym z kolejnych wpisów na stronie www.msz-kancelaria.pl

Autor:
Adwokat Olga Maciejewska